Oliwnik wąskolistny: Kompendium wiedzy o wymaganiach, uprawie i pielęgnacji

Wymagania oliwnika wąskolistnego

Pierwszą rzeczą, którą trzeba wiedzieć o uprawie oliwnika wąskolistnego, są jego wymagania. Ta roślina preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste, z dobrze przepuszczalnym podłożem. W przypadku gleby, nie jest ona wymagająca – dobrze rośnie zarówno w żyznej ziemi ogrodowej, jak i w mieszance z kompostem i piaskiem. Co więcej, oliwnik wąskolistny znosi suszę i nie potrzebuje częstego podlewania. W lecie wystarczy go podlać raz na tydzień, a zimą – raz na miesiąc.

Uprawa oliwnika wąskolistnego

Uprawa oliwnika wąskolistnego nie jest trudna, ale wymaga trochę uwagi. Roślina jest mrozoodporna i można ją sadzić bezpośrednio w ogrodzie, ale zaleca się, aby przez pierwsze dwa lata po posadzeniu była zabezpieczona na zimę. Do tego celu można użyć agrowłókniny, słomy czy kory. W okresie wegetacji zaleca się podlewanie rośliny umiarkowanie, a w czasie suszy – obficie. Dobrze jest również dokarmiać oliwnik wąskolistny nawozami mineralnymi co 2-3 tygodnie – roślina zyska na tym na bujności i zdrowym wyglądzie.

Pielęgnacja oliwnika wąskolistnego

Pielęgnacja oliwnika wąskolistnego nie powinna przysporzyć problemów. Najważniejsze jest regularne podlewanie (zwłaszcza w upały), doglądanie rośliny pod kątem pojawienia się szkodników oraz przycinanie. Oliwnik wąskolistny dobrze znosi przycinanie, które wykonuje się wiosną. Zabieg ten pozwala mu utrzymać atrakcyjny pokrój i zdrowy wygląd. Ciekawostką jest fakt, że liście oliwnika wąskolistnego są jednym z ulubionych smakołyków ślimaków, dlatego trzeba zwracać na nie szczególną uwagę.

Podsumowując, Oliwnik wąskolistny – wymagania, uprawa, pielęgnacja to roślina o wielu zaletach. Jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale także wytrzymała i łatwa w uprawie. Dzięki temu może stać się ciekawym dodatkiem do ogrodu, tarasu czy balkonu – zarówno dla doświadczonych ogrodników, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.