Nutritarianizm to koncepcja żywieniowa, która stawia na konsumowanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze, takich jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, roślinne białka, a jednocześnie ogranicza spożycie produktów przetworzonych, tłuszczów nasyconych, soli i cukrów dodanych. Zwolennicy tej diety twierdzą, że jest to klucz do zdrowego stylu życia i zapobiegania wielu chorobom. Jednak jak każda dieta, nutritarianizm ma swoje zalety i wady. Poniżej przedstawiam ich przegląd.

Zalety nutritarianizmu:

  1. Bogactwo składników odżywczych: Nutritarianizm promuje spożywanie pokarmów bogatych w witaminy, minerały, błonnik, przeciwutleniacze i fitochemikalia. Warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dostarczają organizmowi niezbędne składniki odżywcze, co może przyczynić się do ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.
  2. Ochrona zdrowia: Dieta nutritarianizmu jest związana z mniejszym ryzykiem wystąpienia wielu chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca typu 2, otyłość i niektóre rodzaje nowotworów. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców może wpływać na obniżenie ciśnienia krwi, redukcję stężenia cholesterolu i ochronę przed uszkodzeniem komórek.
  3. Kontrola masy ciała: Nutritarianizm promuje jedzenie niskokalorycznych, ale wysokonapędowych pokarmów, co może pomóc w utrzymaniu lub osiągnięciu zdrowej masy ciała. Spożywanie większej ilości warzyw, które są bogate w błonnik i mają niską zawartość kalorii, może przyczynić się do dłuższego uczucia sytości i ograniczenia podjadania.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: