Borowik sosnowy (Boletus pinophilus Pilát & Dermek) to gatunek grzyba z rodziny borowikowatych (Boletaceae). Jest to jeden z najcenniejszych gatunków borowików, który rośnie w lasach sosnowych Europy i Azji. Jest to grzyb jadalny, który zyskał popularność ze względu na swoje wspaniałe walory smakowe i odżywcze.

Opis

Borowik sosnowy charakteryzuje się dużymi, mięsistymi owocnikami, które mogą osiągać wysokość nawet do 30 cm i szerokość do 20 cm. Kapelusz ma początkowo półkulisty kształt, który później staje się wypukły i czasami lekko zagięty. Kolor kapelusza jest ciemnobrązowy, a na jego powierzchni występują charakterystyczne białe plamy, które stają się bardziej widoczne w starszych okazach.

Rurki pod kapeluszem są początkowo żółte, ale później stają się oliwkowozielone. Pory, które wytwarzają zarodniki, są duże i mają kolor żółty. Trzon borowika sosnowego jest masywny i ma barwę od białej do jasnobrązowej. Na jego powierzchni występują białe, pojedyncze lub łączące się w sieć, kosmki.

Występowanie

Borowik sosnowy rośnie w lasach iglastych Europy i Azji, zwłaszcza pod sosnami. Jest to grzyb sezonowy, który w Polsce pojawia się od lipca do października. W Europie Północnej jest to jeden z najpospolitszych borowików, jednak w Polsce jego występowanie jest rzadsze.

Zastosowanie

Borowik sosnowy jest grzybem jadalnym, który można spożywać na surowo lub po obróbce termicznej. Ma wyjątkowy smak i aromat, który sprawia, że jest chętnie wykorzystywany w kuchni. Można go dodawać do zup, sosów, potraw mięsnych i sałatek. Borowik sosnowy jest także bogaty w białko, węglowodany, witaminę B oraz minerały, takie jak potas, fosfor, magnez i żelazo.