Kuna domowa (Martes foina) to niewielkie drapieżne ssaki z rodziny łasicowatych. Są one często mylone z kunami leśnymi, ale kuna domowa jest mniejsza, bardziej zwinna i ma ciemniejszą sierść. Kuny domowe zamieszkują Europę, Azję i Afrykę Północną, a ich tryb życia jest interesujący i pełen niespodzianek.

Kuna domowa to zwierzę nadrzewne, które preferuje żyć w lesie lub w okolicach parków, sadów i ogrodów. Są to zwierzęta terytorialne, co oznacza, że każda kuna zajmuje swoje własne terytorium. Ich terytorium może być dość duże – do 10 hektarów, w zależności od dostępności pokarmu i innych czynników.

Kuny domowe są aktywne głównie nocą, co oznacza, że większość ich aktywności ma miejsce po zmroku. Są to zwierzęta samotne, które w większości żyją samotnie lub w parach. Kuny domowe to doskonałe drapieżniki, które żywią się głównie małymi ssakami, ptakami, gadami i owadami. Jednak ich dieta może ulegać zmianie w zależności od sezonu i dostępności pokarmu. Kuny domowe są również znane z rabowania gniazd ptasich, gdzie kradną jaja lub młode ptaki.

Kuny domowe budują swoje legowiska w dziuplach drzew, w opuszczonych norach lub w innych chronionych miejscach. Legowisko może być wyściełane suchą trawą, liśćmi lub mchem, a kuna często używa tego samego legowiska przez dłuższy czas.

Kuny domowe to zwierzęta bardzo ruchliwe i zwinne. Potrafią skakać z drzewa na drzewo, a ich ruchy są szybkie i płynne. Kuny są również doskonałymi pływakami i nurkami, co pozwala im na zdobywanie pokarmu z pobliskich zbiorników wodnych.

Ze względu na swoje umiejętności, kuny domowe są często wykorzystywane w filmach i reklamach jako „aktorzy” lub „modelki”. Jednak nie należy zapominać, że to wciąż dzikie zwierzęta, które wymagają odpowiedniego środowiska i opieki, aby przetrwać.

Więcej o kunach domowych przeczytasz w artykule: https://inspirujacydom.pl/kuna-domowa-nieproszony-gosc-w-domu/