Pasożyty jelita grubego – jak wygląda owsik?

Do najczęściej pojawiających się u dzieci pasożytów jelita grubego należą owsiki. Te pozornie „niewinne” w wyglądzie robaki atakują jelito, przywierają do jego ścianek i wywołują bardzo uciążliwy świąd odbytu, prowadząc często do drapania się, wiercenia i problemów ze snem.

Rozpoznanie: jak wygląda owsik?

Zdiagnozowanie owsików, choć wykonywane bezpośrednio w gabinecie lekarskim, może być przez nas dostrzeżone o wiele wcześniej. Owsica ma tak charakterystyczne, swędzące objawy, że wystarczy w toalecie zajrzeć na kał dziecka, żeby po chwili wiedzieć, czy ma owsiki czy nie! Co zaobserwujemy?

  • Cieniutki niteczki wijące się w kale – mogą przypominać paseczki do wielkości ok 1,5 cm, ale i drobniejsze „skrętki”, kilkumilimetrowe
  • Biały kolor robaków – na kale jest on tak wyraźny i widoczny, że nie sposób się pomylić

Gołym okiem będą też widoczne ich jaja! Uwaga: są lekkie i mogą łatwo osiadać na podłodze i meblach

Skoro już wiemy, jak wygląda owsik, pamiętajmy, że jego uciążliwość będzie rosła wraz z namnażaniem, dlatego należy natychmiast udać się z dzieckiem do lekarza i nie zwlekać. Zaniedbane owsiki rozmnożą się w imponującym tempie, a ponieważ określane są chorobą brudnych rąk, to bardzo szybko mogą zostać przeniesione na inne domowe przedmioty, a co za tym idzie, zarazić kolejne osoby.