Znany i lubiany Bohdan Butenko

Bohdan Butenko to była postać

Bohdan Butenko był znanym ilustratorem. Zawód zaczął uprawiać już w latach czterdziestych. Rysował komiksy w szkolnych zeszytach, a koledzy byli nimi zachwyceni. Tej fascynacji nie podzielali nauczyciele. Aktywny zawodowo był już w 1955 roku. Znało go kilka pokoleń Polaków. Ilustrował książki, tworzył plakaty filmowe, był autorem licznych scenografii teatralnych oraz telewizyjnych. Pracował solidnie i dbał o to, by jego dzieła były obecne wszędzie. 

Bogate życie ilustratora

Urodził się w 1931 roku w Bydgoszczy, ale od 1939 roku mieszkał w Warszawie, gdzie zmarł w 2019 roku. Ukończył PWSSP, później studia w Akademii Sztuk Plastycznych. Pracował jako redaktor artystyczny wydawnictwa Nasza Księgarnia przez dziesięć lat. Później ilustrował książki wielu pisarzy polskich i zagranicznych. Rysował dla Misia, Płomyczka, Płomyka i Świerszczyka. Jego ilustracje można było też zobaczyć na łamach Świata Młodych. Zdobył liczne nagrody. Jego dokonaniami zawodowymi można byłoby obdzielić kilku rysowników. Ogromna pracowitość i talent przyniosły mu sukces oraz nagrody. W 2012 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu. 

Pracował dla wielu

Poczta Polska zlecała mu prace, działał też dla firm spożywczych. Jego życie było znaczone wieloma rysunkami, a najbardziej znany był Gwapiszon. Nie wszyscy wiedzą, że rysował też dla Kabaretu Starszych Panów. Stworzył wspaniałą scenografię dla kultowego kabaretu. Widoczny był wszędzie, a zamówienia sypały się niczym z rękawa. Odszedł w wieku 88 lat, zdecydowanie przedwcześnie.