Jarząb brekinia jest drzewem, które należy do różowatej rodziny. W naturalnym środowisku możemy go spotkać chociażby w Afryce Północnej, Azji Mniejszej oraz w Europie. W Polsce gatunek ten jest niezwykle rzadki. Co więcej jest to gatunek objęty ścisłą gatunkową ochroną.

Jeden z największych jarzębów

Jeśli chodzi o jarząb brekinia to jest to jeden z największych jarzębów. Dorasta on bowiem nawet do dwudziestu metrów wysokości. Posiada bardzo krzewiasty pokrój. Jego pędy są oliwkowoszare. Liście z kolei mają kształt jajowaty oraz klapowaty. Zaś kwiaty są białe oraz zbierane grupowo w podblachach. Jarząb ten kwitnie od maja do czerwca. Owoce tak naprawdę dojrzewają od października. Są troszkę jajowate oraz mają nietypowy brązowy kolor.

Drzewo to najlepiej rośnie w miejscach, które są lekko osłonięte oraz zaciszne. Najbardziej odpowiada mu podłoże żyzne umiarkowanie oraz przepuszczalne o odczynie zasadowym. Raczej nie lubi gleb piaszczystych oraz wapiennych. Znosi za to świetnie susze oraz mróz.Zobacz więcej na temat jarząb brekinia na portalu dom-i-wnetrze.pl.